St, 21/12/2016 - 21:14
6

vánoce
papoušek
doklady
sračka
leden

Přecházel jsem zrovna přes cestu, když noha dopadla do rozbředlé sračky. Ostatně jak se mi to stávalo každý rok. Ze rtů vyšla slova nadávek, ale abych se uklidnil, rozpomenul jsem se myšlenkou na Vánoce. S nákupní taškou spokojeně mířil domů, když tu mě zarazila houkačka sirény v dálce. Sváteční řidiči... Napadlo mě. Chtěl jsem jít dále, ale nějak mi to nedalo a zůstal na místě.

Auto zastavilo vedle mé osoby. První jsem nedokázal rozpoznat, oč se jedná, ale když se mě zeptal na doklady, neváhal jsem a začal šmátrat v tašce. Byl silvestr, do nového roku chyběl už jenom krok. Leden byl blízko.

Zatímco jsem šmátral v tašce, promluvil. "Jméno?" Než mi došlo, co chce vědět, zopakoval jsem otázku. V tu chvíli ze mě byl papoušek. Rychle jsem zakmital hlavou. "Thomson, Adrian Thomson." Podal mi ruku na pozdrav. Poděkoval a odešel.

Po osamělé půlnoci se rozzvonil zvonek domu. Odložil jsem sklenku vína a šel otevřít. Stál tam onen policista. Překvapeně jsem ho sledoval. "Chtěl jsem ti popřát šťastný Nový rok, Adriane." Pozoroval jsem, jak mi nenápadně otevírá dveře do bytu a krade se dovnitř. Neprotestoval jsem. Být sám na Nový rok je škoda. Tak proč ho neoslavit s někým dalším?