Čt, 25/08/2016 - 09:36
12

rozvážet
krupice
dějiště
limec
vlastnost

Když jsem ho poznal, byl jsem tehdy poslíčkem; rozvážel jsem všechno možné – od dopisů a poštovních známek až po krupici. Pamatuji si na jednu speciální donášku sladkostí do místního divadla. Vždycky jsem se chodíval dívat na zkoušející herce.

Vzrušovaly mě ty jejich masky – polovina tváře zakrytá a zbytek se může obdivovat. Říká se, že herci vždy ukazují jen část ze své tváře. Skrývají se za masky. Nikdy jsem si ani s jedním začínat nechtěl, ale upřímně – některé jejich vlastnosti jsou naprosto dokonalé.

Třeba to, jak Vás dokážou svést, a přitom se ráno vzbudíte a oni Vám vyčtou, že jste se nebránili. Jak to vím? Jeden takový herec mě již svedl. Měli jsme spolu vášnivou noc pár let zpátky. Od té doby žijeme spolu.

Pamatuji si, že tehdy zkoušeli Hamleta, když jsem jim doručoval jakýsi balík. Můj Hamlet si ho vyzvedl osobně. Popravdě řečeno – vypadal naprosto k sežrání – útlý obleček, černá, lesknoucí se paruka a co teprve ten límec kolem krku? Ano, renesance, to byla úžasná doba.

Sotva mě však pozval na skleničku, jeho dokonalá osobnost se probudila. Dokázal mě opít během chvíle, v posteli byl a je pořád velký romantik! Když jsem se ho zeptal, proč hrál Hamleta zrovna on, odvětil, že je mezi zbylými nejlepší. A měl pravdu.

I po letech, kdykoliv ho uvidím na jevišti, cítím to vzrušení z první noci. Nemusí hrát Hamleta, aby získal mé srdce.

Dorazil jsem tak akorát, abych viděl dějiště jakési krvavé bitvy, kde bojoval o ruku sličné panny. Bylo mi jasné, že nadutý poklopec, který jsem viděl zblízka, rozhodně nezpůsobila nalíčená žena, ale má přítomnost, sotva si mě všiml.

Ať už je jak dobrý herec – svým citům lhát nemůže.

Cestou domů možná koupím nějaké dobré víno. Bylo mi jasné, že dnešní noc bude stejně vášnivá, jako naše úplně první noc před lety.