Co je to yaoi?
Zjednodušeně řečeno láska mezi dvěma chlapci/muži. Ovšem opravdu jenom velmi zjednodušeně. Takže to trochu upřesníme, yaoi je o lásce mezi dvěma chlapci/muži a obvykle je tvořeno ženami pro ženy (ale ani to nakonec není podmínka). Slovo je akronym z japonského "yama nashi, ochi nashi, imi nashi," volně přeloženo jako: žádné vyvrcholení, žádná pointa, žádný význam (což je pro yaoi typické). Tenhle žánr se tedy zaměřuje pouze na vztah a sex. Občas se ale přece jenom některé z autorek podaří tohle dogma porušit a dá nám tak možnost užít si poměrně dramatický příběh, přesto je to ale stále jenom o sexu (zdroj: Juné).

Shōnen-ai
Původně tento termín označoval v Japonsku vztah mezi starším mužem (dospělým) a chlapcem (cca kolem 15 - 18 roku), ale v 70 a 80. letech začal být používán jako označení nového žánru shōjo mangy, kterou produkovaly především ženy a která pojednávala o lásce dvou krásných chlapců. Specifické pro tento žánr bylo exotické prostředí (obvykle se odehrávala v Evropě) a idealismus.  Údajně byla tato díla velmi těžké pochopit a také vyžadovala znalost klasické literatury, historie a vědy. Byly plné filosofických úvah a velmi abstraktní. V 80. letech začala popularita tohoto žánru upadat a čtenáři začali mít daleko více v oblibě dōjinshi yaoi. V dnešní době a hlavně mezi západními fanoušky se shōnen-ai začalo používat k odlišení klasického yaoi. Označuje mangu (anime) mnohem lehčího rázu. Jde tam víceméně pouze o vztah mezi mladými chlapci, kde uvidíte maximálně pusu či držení se za ruce s větším důrazem na příběh. Typickým příkladem je Gravitation.

Bara
O tomhle pouze krátce. Bara je podžánrem Boys Love stejně jako yaoi, ale je tvořen nikoliv pro ženy, ale pro homosexuální muže. Autory bývají opět muži (a také často homosexuální). Rozdíly jsou také ve ztvárnění. Hrdinové jsou zpravidla obrovští chlapi s pořádnými svaly, chlupatí a někdy i přitloustlí. Můžete také narazit na označení Gachi Muchi ("svalnaté - baculaté").

Shotacon
Shotacon, někdy zkráceně Shota (Shotaro komplexu) popisuje přitažlivost dospělého jedince k velmi mladým chlapcům. Mimo Japonsko je s tímto významem termín používán méně často. Spíše označuje žánr manga a anime kde jsou předpubertální a pubertální chlapci znázorňovány silně erotickým způsobem.

Fujoshi
V Japonsku tak nazývají fanynky yaoi. Muž se nazývá fudanshi.

Seme a uke
Pojmy mají prapůvod v bojových umění. Seme ("nahoře") pochází ze slovesa semeru - útočit, označuje dominantnějšího z páru, který hraje roli muže. Uke ("dole") ze slovesa ukeru - přijímat, označuje submisivnějšího z páru, který hraje roli ženy a též v japonském gay slangu ukazuje na toho partnera, který přijímá anální sex.

Bishōnen
Krásní mladí chlapci. Někteří západní fanoušci tak označují každého krásného, mladého chlapce, ale Japonci mají na mysli pouze mladšího 18 let maximálně těsně po střední škole. Pro ty starší je tu výraz bidanshi (hezký chlap).

Biseinen
Je totéž jako bishōnen, ale na třetím stupni vzdělání.

Dōjinshi
Je japonský termín pro samostatné publikování vlastních prací. Týká se to obvykle magazínů, mangy a novel. Jedná se především o amatérskou tvorbu fanoušku, zakládající se na oficiální manze a nebo obvykle kratší dodatky samotných autorů oficiálních děl.

Mangaka
Osoba, která kreslí mangu.

Manga
Japonský kreslený komiks.

Anime
Manga v pohybu... v podobě seriálů, filmů či samostatných dílů.

OVA/OAV
Original video animation, jsou animované seriály a filmy, které jsou obvykle vydávány již přímo jako DVD, bez předchozího uvedení v TV nebo v kině.

Zdroj: Wiki